Nowości

Książka o Gdańsku i jego prezydencie

Najnowsza książka Tomasza Lisa to zbiór wywiadów przeprowadzonych z osobami, które znały nieżyjącego już prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Okoliczności jego śmierci są powszechnie znane, został zaatakowany przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilka miesięcy po tych tragicznych wydarzeniach jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy Tomasz Lis zaprosił do rozmowy ludzi, którzy znali prezydenta prywatnie, przyjaźnili się z nim, a często i współpracowali. Jak podkreśla sam autor książki Umrzeć za Gdańsk początkowo miało sprowadzać się do wspomnień na temat Pawła Adamowicza. Ostatecznie wyszło nieco inaczej, a w wywiadach drugim równie ważnym bohaterem jest samo miasto Gdańsk. Historia życia zmarłego prezydenta była nierozerwalnie związana z tym miastem. Wyszło zatem naturalnie, bez nadmiernego patosu.

 

Gdańsk to miasto wyjątkowe

Tomaszowi Lisowi udało się uchwycić wyjątkową atmosferę Gdańska. Miasta, w którym żyje się nieco inaczej. Punktem wyjścia wszystkich przeprowadzonych przez niego wywiadów jest oczywiście postać Pawła Adamowicza. Urodził się i wychował w Gdańsku, w tym mieście spędził życie i kierował nim przez wiele lat. Ostatecznie to tam też umarł, jak twierdzą niektórzy zginął za swoje miasto. Nawiązuje do tego także tytuł książki Tomasza Lisa Umrzeć za Gdańsk. Choć w dosłownym znaczeniu prezydent nie stracił życia, by jego miasto mogło przetrwać, trafność tej metafory nie ulega wątpliwości. Paweł Adamowicz w momencie ataku pełnił swoją publiczną rolę. Jednak nawet i bez tych tragicznych okoliczności jego śmierci trudno odmówić mu zaangażowania, a wręcz poświęcenia dla Gdańska. Wprowadził to miasto w nowe tysiąclecie, odwoływał się do jego znaczącej historii i przyczynił się do jego dynamicznego rozwoju.

 

Rocznica wydarzeń roku 1989

Paweł Adamowicz zapewne przygotowywał się do obchodów rocznicy wydarzeń roku 1989. Nie doczekał jej, ale jego plany są kontynuowane. Tomasz Lis w swojej książce połączył wątek biograficzny zmarłego prezydenta z historią Gdańska. Od setek lat było to miasto o ogromnym znaczeniu dla Polski. W najnowszej historii kraju także odegrało znaczącą rolę, wystarczy wspomnieć gdańską stocznię czy powstanie Solidarności. Umrzeć za Gdańsk to książka, którą można potraktować jako biografię cenionego prezydenta, ale także przypomnienie losów jego ukochanego miasta. Przywołanie innych znanych postaci, które budowały współczesny Gdańsk i odcisnęły piętno w walce o kształt obecnej Polski. Obywatele bywają w niej bardzo podzieleni, ale mogą się swobodnie wypowiadać i od trzydziestu lat ich głos wyborczy ma realne znaczenie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Gdańsk i rok 1989.

 

 

 

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *